Почетна страница > Новости

Оштра реакција Русије на усвајање „Закона Магнитског“ у САД

Оштра реакција Русије на усвајање „Закона Магнитског“ у САД
19.11.2012. год.
Русија не зависи ни од кога

Доњи дом америчког Конгреса изгласао је укидање Џексон-Вениковог амандмана и усвојио „Закон Магнитског“ који предвиђа визна ограничења и финансијске санкције против грађана Русије који су наводно повезани са смрћу Сергеја Магнитског, правног заступника инвестиционог фонда „Ермитаж Капитал“. Министарство спољних послова Русије саопштило је да ће реаговати у складу са насталом ситуацијом.

Саопштење руског Министарства спољних послова издато убрзо након гласања у Сенату, описује тзв. „Закон Магнитског“ као нову верзију Џексон-Вениковог амандмана. Руски званичници верују да су власти САД свесне лошег ефекта ових мера, које су иницирали противници билатералне сарадње у законодавној области. У саопштењу је јасно наведено да ће Русија одговорити на овај потез и да ће САД сносити пуну одговорност за настале последице.

 

 

Овде је реч о примени двоструких стандарда. Не треба све ово понављати америчким конгресменима. Русија не зависи ни од кога и зна како да уреди своје односе са другим земљама.


 

Александар Гусев, Институт за стратешко планирање

Џексон-Веников амандман на Закон о трговини САД уведен је 1974. због, како су то описали амерички конгресмени, „спречавања права на емиграцију и других кршења људских права у Совјетском Савезу“. Поменути амандман је имао велики утицај на трговинске односе са Русијом. Ове недеље Представнички дом САД укинуо је ранија ограничења у циљу успостављања „нормалних трговинских односа“. Међутим, истовремено са укидањем неких ограничења, Вашингтон уводи нова.

Овако насталу ситуацију коментарише Александар Гусев из Института за стратешко планирање: „По мом мишљењу, погрешно је повезивати Џексон-Веников амандман са ‚Законом Магнитског‛. Русија је тако суочена са ултиматумом: ако казнимо окривљене за „случај Магнитски“, дискриминаторски амандман престаће да важи. Овде је реч о примени двоструких стандарда. Не треба све ово понављати америчким конгресменима. Русија не зависи ни од кога и зна како да уреди своје односе са другим земљама, а тако ће бити и у случају ‚Закона Магнитског‛“.

 

Министарство спољних послова РФ: Москва треба да одговори на усвајање „Закона Магнитског“ 

Усвајање такозваног „Закона Магнитског“ у Представничком дому САД представља још један покушај да се флагрантно политизују питања људских права, на шта ће Москва врло брзо одговорити. Ово је новинској агенцији ИТАР-ТАСС рекао Константин Долгов, специјални изасланик за људска права Министарства спољних послова Русије. 

Он је нагласио да је Москва више пута указала на то да је усвајање „Закона Магнитског“ у супротности са здравим разумом, као и са логиком општег побољшања руско-америчких односа у скорије време. Те односе више не би требало да оптерећују овакви реликти Хладног рата. 

Долгов је потврдио да ће Русија на основу међународног права ускоро адекватно реаговати на отворено непријатељски и провокативни потез америчких законодаваца.

У „Закону Магнитског“ стоји захтев да Русија објави списак свих државних службеника умешаних у случај Сергеја Магнитског, правног заступника инвестиционог фонда „Ермитаж Капитал“, и све случајеве кршења људских права у року од 120 дана од ступања на снагу овог акта. Поменути списак биће сачињен на основу података америчких и руских невладиних организација. Онима чија се имена налазе на овој листи биће ускраћене америчке визе и блокирани рачуни у америчким банкама.

По мишљењу Андреја Сидорова са Факултета светске политике Московског државног универзитета „Ломоносов“, „Закон Магнитског“ може да нанесе трајну штету руско-америчким односима.

„Став Обамине администрације од суштинске је важности у овом случају. Обама не жели погоршавање односа са Русијом. Он има много других питања којима мора да посвети пажњу. Негативни ефекат ‚Закона Магнитског‛ може да створи додатне препреке и да лоше утиче на развој билатералних веза.“

За укидање Џексон-Вениковог амандмана и усвајање „Закона Магнитског“ гласало је 365 чланова Конгреса, 43 је било против, док 23 није учествовало у гласању. У следећих неколико недеља овај закон биће разматран у горњем дому парламента – Сенату, а потом достављен председнику на потписивање. Стручњаци сматрају да ће га Барак Обама одобрити и потписати до краја ове године.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Руска реч, Радио „Глас Русије“/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА