Светски економски форум у Давосу
Под мотом "преобликовање посткризног света" почео скуп светских пословних и политичких лидера у Давосу. Лидери позвали на усвајање програма за излазак из финансијске кризе, оцењујући да је прави опоравак далеко. Путин за нови договор о енергетској безбедности. Српску делегацију предводи потпредседник Владе Божидар Ђелић.
Почео је скуп светских пословних и политичких лидера у Давосу, у Швајцарској.
Поредећи финансијску кризу са "савршеном олујом, чије се деструктивне силе шире светом", руски премијер Владимир Путин, позвао је на узајамно поверење и ублажавање тензија.
Путин је предложио да се постигне споразум о енергији, који би имао сличан значај као Европски споразум о угљу и челику.
"Предлажем успостављање новог међународног правног оквира за енергетску безбедност", рекао је Путин у Давосу на Светском економском форуму.
Путин је оценио да би остваривање те иницијативе могло имати "сличну политичку улогу као споразум "којим је формирана Европска заједница за угаљ и челик".
Европски споразум о угљу и челику постигле су 1951. године Белгија, Француска, Италија, тадашња Западна Немачка, Луксембург и Холандија и сматра се да је њиме зачета Европска унија.
"То би значило да би потрошачи и произвођачи коначно били повезани стварним енергетским партнерством заснованима на јасним правним основама", рекао је руски премијер.
Путин је најавио да ће Русија "диверсификовати" путеве за транзит нафте и гаса.
"Намеравамо да изградимо транспортну инфраструктуру у свим правцима", рекао је Путин.
Светски лидери позвали су на усвајање програма за излазак из финансијске кризе, оцењујући да је прави опоравак далеко.
Светска финансијска слика се од прошлог самита у Давосу драстично променила.
Иако се на овогодишњем самиту не налази ни један високи званичник нове америчке администрације, кинески премијер Вен Ђиабао, који се обратио као први од 40 шефова држава или влада, означио је Америку као главног кривца за кризу.
Кинески премијер је рекао да ће 2009. године раст кинеске привреде пасти на 6,8%.
Већина пословних представника на Светском економском форуму, сматра да ће опоравак светске привреде у наредне 3 године бити спор, јер је за мање од годину и по дана уништено 40% светског богатства.
Српска делегација у Давосу
Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић, који предводи политичко-привредну делегацију Србије на форуму, састаће се са шефом шведске дипломатије Карлом Билтом и комесаром Европске уније за индустрију и предузетништво Гинтером Ферхојгеном.
Планирани су и разговори са председником компаније "Мајкрософт" за Француску, председницом америчког Масачусетског института за технологију, представницима компанија "Хенкел", "Уникредит" и "Теленор".
У делегацији Србије први пут, на позив Светског економског форума, учествују и представници привреде, међу којима су генерални директор "Телекома" Бранко Радујко, потпредседница "Делта холдинга" Милка Форцан и председник "Комтрејд групе" Веселин Јевросимовић.
Српска делегација ће у суботу, 31. јануара, као једна од ретких земаља из источне Европе, организовати форум за стране инвеститоре, где ће представити могућности инвестирања у нашу земљу.
У току форума делегација Србије ће имати 28 билатералних састанака са припадницима светске привредне, политичке и медијске елите.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















