Радојичић обавио консултације: Нема поништавања закључака НС РС !
Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић данас је обавио консултације са представницима парламентарних странака у РС у вези са захтјевом високог представника у БиХ Валентином Инцком о закључцима парламента Српске који се односе на пренос надлежности.
Већина парламентарних странака у Републици Српској сматра да не треба ништа мијењати у вези са закључцима парламента Српске о преношењу надлежности са РС на БиХ, изјавио је предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић.
"Било је консултација политичких партија, значи не званичних састанка, и још је намјера да се одржи јединствен став, с озбиром на то да све партије које су учествовале у доношењу закључака, и даље сматрају да они немају антидејтонски и антиуставни карактер, нити да су били мотивисани таквом намјером", рекао је Радојичић новинарима у Бањалуци.
Радојичић је прецизирао да ће посланици сутра током изгласавања дневног реда одлучити о томе да ли ће на дневни ред бити уврштени захтјеви високог представника у БиХ Валентина Инцка да парламент Српске поништи закључке у вези са информацијом о преношењу надлежности са РС на БиХ.
ДОДИК: НЕМА ПОНИШТАВАЊА ЗАКЉУЧАКА
Премијер РС Милорад Додик поручио је да скупштински закључци, којима се тражи преиспитивање пренијетих ентитетских надлежности на државни ниво, неће бити поништени, али да могу бити преименовани у декларацију, ако о томе буде постојала сагласност српских политичких странака у парламенту РС.
Додик је рекао и да ће се скупштински закључци наставити да се примјењују и у случају да их својом одлуком поништи високи представник у БиХ Валентин Инцко.
"Лично преферирам да остану закључци, да их укине високи представник Валентин Инцко, а да их ми примјењујемо, а када оде високи представник да опет усвојимо исте закључке", рекао је Додик.
МИХАЈЛИЦА: ОД ЗАКЉУЧАКА НЕ ОДУСТАЈЕМО
Српска радикална странка Републике Српске /РС/ не прихвата да се мијења садржај, суштина нити форма закључака које је Народна скупштина РС усвојила 14. маја.
"Ми од закључака нећемо одустати. Сматрам да би и друге политичке странке које су их подржале требало да имају овакав став", изјавио је новинарима у Бањалуци предсједник Српске радикалне странке РС Миланко Михајлица послије консултација парламентарних странака са предсједником Народне скупштине РС Игором Радојичићем по овом питању.
Радикали сматрају да је захтјев за поништавањем закључака озбиљан притисак који се већ дуже вријеме припрема на РС због уставних промјена.
Михајлица је рекао да не може да нађе разумно образложење због којег је за ОХР и међународну заједницу прихватљив садржај декларације, а није прихватљив садржај закључака.
"Ако РС прихвати да стави закључке ван снаге, плаћаће за то цијену ове и наредних година. Та цијена сада може бити поништење закључака", сматра Михајлица.
ЂЕРИЋ: НЕМА ПОДРШКЕ ДА ЗАКЉУЧЦИ БУДУ ПРЕИМЕНОВАНИ У ДЕКЛАРАЦИЈУ
Партија демократског прогреса /ПДП/ не подржава могућност да се Закључци Народне скупштине о ефектима пренесених надлежности са Републике Српске /РС/ на БиХ преименују у декларацију - изјавио је предсједник Извршног одбора ПДП-а Зоран Ђерић.
"ПДП, највјероватније, неће подржати преименовање закључака у декларацију" изјавио је Ђерић новинарима у Бањалуци послије консултација парламентарних странака са предсједником Народне скупштине РС Игором Радојичићем.
Ђерић је подсјетио да је ово и став Предсједништва ПДП.
Он је најавио могућност уврштавања у дневни ред сутрашње сједнице парламента расправе о новонасталој ситуацији у вези са закључцима Народне скупштине РС.
"ПДП сматра да је веома важно да се Влада коначно изјасни о овом питању", истакао је Ђерић.
У јавности се данима спекулише о могућности да би Закључци Народне скупштине РС о ефектима преноса уставних овлаштења са РС на институције БиХ, који су усвојени 14. маја, могли бити преименовани у декларацију.
Клуб посланика СДА-СДП у Народној скупштини РС вечерас ће одлучити да ли ће учествовати у сутрашњој расправи парламента, ако на дневни ред буде уврштена расправа о закључцима Народне скупштине РС од 14. маја 2009. године.
"Ако превагне одлука да се пронађе компромис у вези са закључцима и изађе из ове ситуације, ми смо за то", изјавио је шеф Клуба СДА-СДП Рамиз Салкић.
Одговарајући на питање какве евентуалне санкције очекује, Салкић је рекао да се јуче могло видјети да је високи представник "почео да ради и да се нада да ће наставити да ради".
Он је поновио став Клуба да ове закључке није требало ни доносити, јер су се показали контрапродуктивни.
- Извор
- РТРС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















