Нитан: За Србију ће признање Косова бити услов за улазак у ЕУ
Посланик немачких социјалдемократа Дитмар Нитан изјавио је да Србија није дужна да се придружи санкцијама које је ЕУ увела Русији и да би било арогантно тако нешто очекивати од ње.
Нитан је, такође, у интервјуу за немачки радио Дојче веле оценио да је премијер Србије Александар Вучић део „конструктивних снага” и да можда због тога има „бонус” у Берлину, али је напоменуо да се тај бонус мора изнова потврђивати.
Србија би, према његовим речима, могла да буде спремна за улазак у у ЕУ најраније за пет година, а када приступни преговори дођу до краја, Београд ће бити стављен пред неминовност да је чланство могуће само уз признање Косова.
На питање - да ли би земља кандидат за чланство, уколико не спроводи дословно спољну политику Брисела, могла да буде кажњена кочењем приступних преговора - Нитан је одговорио да би то била „арогантна политика према независној држави попут Србије”.
„Можда је управо добро то што Србија има добре односе са Руском Федерацијом. Могло би да се размишља и из супротне перспективе: где Србија може да помогне да се отворе канали комуникације између ЕУ и Русије. Посебан однос Београда и Москве може да буде и европска предност”, рекао је он.
Нитан је рекао и да он не сматра проблемом то што би Србија могла да користи простор на руском тржишту створен ембаргом на европски аграр и да таквој сарадњи могу да се противе само они који су ионако против уласка Србије у ЕУ.
„Свима нам је позната привредна ситуација у Србији, као и посебни односи са Русијом - лицемерно би било мерити Београд према односу са Москвом”, рекао је немачки посланик.
Нитан је напоменуо да би ситуација била сасвим другачија да Србија не признаје интегритет Украјине или да подржава анексију Крима.
„Тада би било рестрикција. Зато не би сада пред Србију требало постављати захтеве који и појединим чланицама ЕУ тешко падају”, казао је Нитан.
Упитан - да ли Вучић у Берлину ужива неку врсту бонуса као „узоран ђак” када је у питању однос са Приштином - он је признао да је, имајући у виду националистичку прошлост СНС, постојала забринутост од могућег назадовања у односу Београда и Приштине, али да га је Вучић ”позитивно изненадио” показавши да је део „конструктивних снага”.
„Могуће је да због тога има бонус, али то је бонус који увек изнова мора да се потврђује. Тај бонус не сме да се везује само за односе с Приштином него и за слободу штампе, медијску политику, независност правосуђа и тако даље”, рекао је Нитан, члан Спољнополитицког одбора Бундестага.
На питање - да ли ће пре приступања Србије ЕУ стићи захтев за експлицитно признавање независности Косова - Нитан је одговорио: ”Да, тај захтев мора доћи, али тек на крају.”
Он је оценио да, упркос појединим гласовима у ЕУ и Немачкој, који желе потпуно признање по хитном поступку, то није прави пут.
„Нормализација и постепено приближавање до модуса вивенди не може и не сме да буде пребрзо. Треба ићи корак по корак, и своје домаће задатке треба да испуњавају обе стране”, рекао је Нитан.
„Када приступни преговори дођу скоро до краја, од Србије ће се тражити скок: ко год за пет или шест година буде владао у Београду, биће стављен пред неминовност да је чланство у ЕУ могуће само уз признавање Косова. Видећемо како ће то признање изгледати.”
Нитан је, такође, критиковао као арогантно и непримерено то што је посланик ЦДУ Андреас Шкокенхоф испоручио, у име Немачке, седам услова Србији, која је суверена држава, и истакао да се, у међувремену, владајућа коалиција у Берлину променила и да социјалдемократе имају донекле другачији, конструктивнији став према Србији.
„Важан нам је процес, а не да ли ће услов број седам бити испуњен за два месеца или десет месеци”, казао је он.
- Извор
- Taњуг/ Факти
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















