Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »

ЕВРОПА БУДУЋНОСТИ
24.12.2009. год.
За сада постоје две категорије људи који су најгласнији; евроманици и евроскептици, реалиста је врло мало а практично се и не чују,а уосталом ко њих уопште шта и пита.
Пише: Гостимир Т. Поповић, војно политички аналитичар
prota49@yahoo.com
Веома често постављано питање да ли је ширење Европе у функцији и логици њене интеграције, представља суштински проблем на кога одговор са "да" представља огољено поједностављење а са "не" се отвара огроман сет питања на која је практично немогуће дати задовољавајући одговор.
Све претходне интеграције или покушаји интеграција имале су ограничени карактер како по простору тако и по времену тако да се ни једном се није дошло ни близу континенталне интеграције у било којем облику. Сви досадашњи облици (остварени у деветанаестом и двадесетом веку) нестајали су у пожарима ратова чији узроци ни до сада нису објективно и са свих аспеката осветљени.
Али не само то, стајање у месту у овом случају је једнако кретању уназад и може да доведе до врло тешких последица по стари континент и све његове градјане и народе.
Једно је сигурно, нова организација не сме бити базирана на "држави" као до сада једином познатом моделу организовања.
За сада постоје две категорије људи који су најгласнији; евроманици и евроскептици, реалиста је врло мало а практично се и не чују,а уосталом ко њих уопште шта и пита.
Ако питања, проблеме и дилеме везане за европску будућност пренесемо у Републику Српску и Федерацију БиХ (или ако је неком драже да каже у БиХ) видећемо ситуацију у којој доминирају три момента; незнање, калкулантсво и додворавање. Прво, врло мало се зна о самој суштини ЕУ као система, друго скоро сви калкулишу да ће нешто да добију а не размишљају да нешто треба и дати и треће, најгоре, додворавање уз елементе плашења (наравно Срба и Српске) ЕУ као штапом којим ће да се утера лојалност Сарајеву.
prota49@yahoo.com
Веома често постављано питање да ли је ширење Европе у функцији и логици њене интеграције, представља суштински проблем на кога одговор са "да" представља огољено поједностављење а са "не" се отвара огроман сет питања на која је практично немогуће дати задовољавајући одговор.
Све претходне интеграције или покушаји интеграција имале су ограничени карактер како по простору тако и по времену тако да се ни једном се није дошло ни близу континенталне интеграције у било којем облику. Сви досадашњи облици (остварени у деветанаестом и двадесетом веку) нестајали су у пожарима ратова чији узроци ни до сада нису објективно и са свих аспеката осветљени.
Али не само то, стајање у месту у овом случају је једнако кретању уназад и може да доведе до врло тешких последица по стари континент и све његове градјане и народе.
Једно је сигурно, нова организација не сме бити базирана на "држави" као до сада једином познатом моделу организовања.
За сада постоје две категорије људи који су најгласнији; евроманици и евроскептици, реалиста је врло мало а практично се и не чују,а уосталом ко њих уопште шта и пита.
Ако питања, проблеме и дилеме везане за европску будућност пренесемо у Републику Српску и Федерацију БиХ (или ако је неком драже да каже у БиХ) видећемо ситуацију у којој доминирају три момента; незнање, калкулантсво и додворавање. Прво, врло мало се зна о самој суштини ЕУ као система, друго скоро сви калкулишу да ће нешто да добију а не размишљају да нешто треба и дати и треће, најгоре, додворавање уз елементе плашења (наравно Срба и Српске) ЕУ као штапом којим ће да се утера лојалност Сарајеву.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










