Траже ћирилицу и преводиоца
Клуб посланика "Српске листе" затражио је од предсједника Скупштине Ранка Кривокапића да им стручне службе убудуће сва документа достављају на српском језику ијекавског наречја, штампана ћирилицом. У писму, које је потписао предсједник клуба посланика СЛ Новак Радуловић, је и захтјев за симултано превођење са свих језика којима говоре посланици у парламенту.
- Новокомпонована коалиција ДПС-СДП-ПзП конституисала је двотрећинску већину и усвојила такозвани Устав по којем је службени језик црногорски, а у службеној употреби и српски, босански, албански и хрватски. Посланици СЛ, као легитимни представници српског народа са жаљењем констатују да је тим чином извршено нечувено насиље над Србима као државотворном народу, науком о језику, историјом, културом, традицијом, вољом народа исказаном на попису, као и декларацијама, повељама и другим међународним документима - казао је Радуловић.
Он је истакао да црногорски језик не постоји, што лингвистика потврђује егзактним методама. Поменута норма, сматра он, значи име језика без језика или преименовање српског у црногорски "што представља бескрупулозну крађу интелектуалне својине Срба".
- Посланици СЛ енергично осуђују покушај брисања и затирања историјског значаја Срба у Црној Гори, фалсификовање наше историје, духовности и културе, крађу интелектуалне својине и угрожавање слобода и права српског народа. Не пристајемо на инфериоран положај и нећемо прихватити уобичајену праксу да се поштују права свих народа осим Срба - закључио је Радуловић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










