Добили милионске подстицаје, а радницима дугују плате
Једночасовни, упозоравајући, може да прерасте и у континуирани, јер је и политика континуитета довела раднике те фирме у безнађе након пет мјесеци рада у очајним условима и без марке плате. Радници су се с правом питали како нема 200.000 мјесечно за њихове плате када је ова говедарска фарма из Нове Тополе добила убједљиво највише подстицаја у Републици Срској. У протекле четири године „Фармленд“ је добио укупно 11.270.656,61 КМ подстицаја, док истовремено држави дугује 2.279.585 КМ за неплаћене порезе и доприносе. Као таква, или из неких других разлога, је на списку 10 највећих корисника државних подстицаја од 2007. до 2010., дакле, сво вријеме континуитета. “Фармаленду” је чак на основу закључка Владе РС до 30. јуна прошле године одгођена принудна наплата коју била покренула Пореска управа. Комисија за концесије РС већ неколико година уназад у својим годишњим извјештајима спомиње “Фармаленд” као један од примјера концесионара који не плаћа концесиону накнаду РС за коришћење пољопривредног земљишта. Актуелном власнику Драгану Васиљевићу то не пада ни на памет да и у овом контексту поштује закон. А и што би када је и безакоње обилно стимулисано. Тако је у исто вријеме док није плаћао концесију „Фармаленд“ 2010. добио подстицајна средства у износу 2.183.999 КМ, 2009. године 2.836.701 КМ, 2008. године 3.999.252 КМ и у 2007. години 2.250.702 КМ. Истовремено, иако је пласман био ризичан, Инвестиционо-развојна банка РС (ИРБ) је уложила милионе марака у акције и обвезнице те говедарске фарме. Иако је Одјељење за управљање портфељом ИРБ, оцијенило и улагање у обвезница „Фармленда“ ризичним ИРБ је била присиљена да их купи на основу закључка Владе РС. У обвезнице „Фармаленда“ уложио је и Фонд за развој и запошљавање 500 хиљада КМ (20 посто укупне емисије). Све констатације о ризику оваквих пласмана потврдила је налазима и Главна служба за ревизију јавног сектора РС, али на удару су се у организованој кампањи нашли ревизори, а не Влада и министри који су уплетени у крчмљење народног новца у ризичне пласмане и приватне џепове. Колико је ризик био видљив показује и стање у „Фармаленду“ и алармна лампица упаљена штрајком.
- Извор
- vijesti.RS
- / www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »


