Занимљива иницијатива српскога кардиолога из Минхена
У минхенској болници "Швабинг", на Кардиолошком одељењу ради др Милан Динић који већ седам година свакодневно има контакте са људима који осећају проблеме са срцем и крвним судовима. Међу онима који долазе на ово одељење много је људи са простора бивше ЈФРЈ и многи су његови пацијенти.
На основу тог искуства дошао је до сазнања да ова група много раније осећа срчане и проблеме са крвним судовима него њихови суграђани Немци исте животне доби. Због тога је иницирао одржавање "Кардиолошке вечери", током које би се са људима из бивше Југославије сусрели он и његове колеге са Кардиолошког одељења.
- Пратећи здравствено стање и статистику обољења срца и крвних судова гастарбајтера, дошао сам до закључка да они 10 година раније оболе у односу на своје суседе Немце, исте старосне доби, у срединама где живе. Разлога за то има сигурно много, али је забрињавајућа чињеница да наши људи углавном долазе касно код лекара, односно кад се проблем већ појавио а болест напредовала. Вероватно је та прва генерација била окренута само раду, најчешће тешком и исцрпљујућем, а на здравље су углавном мало мислили или му недовољно пажње посвећивали - истиче др Динић.
Кобно кашњење
Идеју за овакву врсту сусрета др Динић је добио после, умало трагичног, случаја једног нашег човека који је стигао на кардиологију "полумртав".
- Иако има само 43 године, он је дуго осећао тегобе, притисак и болове у прсима, али уместо да се обрати лекару, покушавао је да то некако сам "преболи". Данас је у бањи са тешким последицама и неизвесним исходом лечења - каже наш саговорник.
По његовим речима "уочљиво је да изузетно мали број оних који су реаговали на прави начин, редовно контролисали здравствено стање и спречили већ у старту неке здравствене проблеме". Због тога је он дошао на идеју да се организује једно вече у болници "Швабинг" у Минхену за људе са простора бивше СФРЈ где би он и његове колеге специјалисти говорили о превентиви болести срца и крвних судова, знаковима и првим симптомима болести, саветовали шта треба учинити и шта они на Кардиолошком одељењу могу да ураде у таквим случајевима.
Сусрет 12. децембра
Договорено је да се "Кардилолошко вече" одржи 12. децембра у 19 часова, у сали за предавања (Хöрсал) Дечје клинике и Поликлинике "Швабинг", Кöлнер Платз 1 .
- То је прилика и да се представи део тима лекара и специјалиста Кардиолошког одељења на коме ради 30 стручњака у интензивној и коронарној јединици.
- Да би олакшали комуникацију, током вечери говорило се на немачком, али и на "нашем" језику који разумеју људи са простора бивше Југославије - каже др Милан Динић.
С обзиром на учесталност болести и оштећења срца и крвних судова, може да се за очекује да ће ову прилику за сусрет, разговор и савет искористити наши људи из Минхена и упознати једну екипу лекара и специјалиста који брину о здрављу срца и крвних судова у болници "Швабинг".
Биографија
Др Милан Динић (35) рођен је у Фирстенфелдбруку где се школовао, а у Минхену је завршио студије медицине. Ове године очекује да заврши специјализацију. После клинике "Гросхадерн" 2001. године дошао је у болницу "Швабинг" где је део тима лекара на Кардиолошком одељењу. Његови родитељи су дошли из Врања, као део прве генерације југословенских гастарбајтера.
- Извор
- Српска дијаспора
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










