Омбудсман подржао СПЦ
У битку за имовину Српске православне цркве, чији поврат опструише Општина Мостар, укључио се и Омбудсман Федерације БиХ.
Азра Казић, замјеница омбудсмана ФБиХ у Мостару, доставила је извјештај о вјерској дискриминацији коју проводе општинске власти Мостара, игноришући захтјев СПЦ за враћање милионски вриједне имовине, док су истовремено другим вјерским заједницама, првенствено Католичкој цркви и Исламској заједници, општинске власти имовину вратиле прије седам година.
Казићева каже како је, поред тога, градским властима достављен акт у којем се упозорава да све вјерске заједнице морају бити једнако третиране.
- То је проблем који је присутан и који мора бити ријешен. Мостарски парох долазио је код мене објаснивши у каквој ситуацији је СПЦ, указујући прије свега на неједнак третман - каже Казићева.
Српска православна црква тужила је Град Мостар за вјерску дискриминацију и опструкцију поврата национализоване имовине, међу којом је 70 објеката из најужег градског језгра, од којих је већина под заштитом УНЕСЦО.
- Док се у општинску касу Мостара слијевају велики износи од најамнине национализованих објеката, Црквена општина мостарска грца у неимаштини - рекао је Страхиња Јањић, мостарски парох.
Тужбом коју је Црквена општина мостарска поднијела Општинском суду у Мостару тражи се поврат 70 објеката из ужег градског језгра, и још толико ван града.
Од Мостара, каже Јањић, СПЦ тражи и два и по милиона КМ одштете за вјерску дискриминацију, образлажући то податком да су сви национализовани објекти Исламске вјерске заједнице и Католичке цркве враћени 2000. године.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










