У манастиру Студеница обележен изузетан јубилеј
Молебаном за здравље грађана Србије, који је служио владика жички Хризостом и пригодном академијом, прекјуче је у манастиру Студеница обележено 800 година од оснивања прве српске болнице.
У српској царској лаври, у којој се чувају мошти владара из краљевске лозе Немањића, Светих Симеона, Симона и Анастазије, током пригодне академије о значају оснивања прве српске болнице и томе колико је она била одраз развоја тадашње српске државе, говорили су министри вера и здравства др Радомир Наумов и др Томица Милосављевић, а Владу Србије представљао је и министар за капиталне инвестиције мр Велимир Илић.
Историјске чињенице кажу да је прву српску болницу у оквиру немањићке задужбине у Студеници још 1207. године под именом "Свети дух" основао Свети Сава. По повратку са Хиландра, он је са групом здравих монаха у једној од зграда у оквиру манастирског комплекса започео пре свега бригу о болесној и немоћној братији, али и о мештанима из околних села.
- Ова српска болница врло брзо је прихватила сва добра искуства античке и византијске медицине, али је имала и ту срећу да су се на овом простору та знања укрштала и са достигнућима до којих је дошла западна медицина. То знање је темељ оног што ће српску медицину обележити кроз векове који су уследили - рекао је министар здравља Томица Милосављевић.
Колико је велико место српско здравство у 13. веку заузимало на Старом континенту, гости манастира Студеница могли су да се увере и кроз малу изложбу докумената и налаза међу којима су и бројни медицински инструменти, која је овим поводом отворена у трпезарији манастира.
- Извор
- Српска дијаспора
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










