Италија: Протести стотине хиљада грађана
Љевичарска Конфедерација радника - највећи италијански синдикат организатор је данашњег протеста, који је одржан на Циркусу Максимусу, античком хиподрому који је сада јавни парк.
"Превелики је јаз између онога што треба да се уради и оно што је урађено", рекао је лидер синдиката Гуљелмо Епифани окупљенима који су носили транспаренте са натписима "Заједно да изградимо другачију будућност" и "Доле са новим Мусолинијем".
Он је додао да ће синдикати наставити да врше притисак и да ће се њихови чланови поново окупити 25. априла на Дан државности, 1. маја на празник рада и 2. јун када се у Италији прославља Дан Републике.
"Задовољство је поново видјети пун парк", рекао је Епифани, подсјећајући на протесте 2002. године када се на истом мјесту окупило три милиона људи протествујући због закона који укида заштиту неправедно отпуштених са посла.
Лидер опозиције Дарио Франкешини дочекан је као рок звијезда.
"Очита је лаж да обзиром да је криза глобална да се рјешења могу бити само на међународном нивоу. Криза се мора ријешити конкретним мјерама националих влада", истакао је он.
Италијански премијер Силвио Берлускони је оптужио медије да преувеличавају кризу, инсистирајући да Италија чини више него било која друга земља да ријеши кризу.
Италија је пала у рецесију у трећем кварталу прошле године, а друштвени бруто производ пао је за један одсто, што је најгора криза од 1975. године.
Индустрија је тешко погођена кризом што је резултирало масовним отпуштањем радника. У јануару и фебруару без посла је остало 370 500 људи, што је скок од 46 одсто у односу на исти период прошле године.
Неки демонстранти узвикивали су "Мистер Обамааа" имитирајући Берлусконија који је то узвикивао на фото сесији током самита Г20 у Лондону, желећи да привуче пажњу америчког предсједника.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










