Почетна страница > Новости
На данашњем састанку у Бањалуци договрено је да ће Влада РС у наредних 18 мјесеци предложити нови закон о раду, те да ће по хитном поступуку понудити и евнтуално неопорезивање топлог оброка што би послодавцима дало веће могућности да несметано исплаћују повећани износ најниже цијене рада.
"Новим општим колективним уговором ограничен је минимум испод којег плата не може ићи, али не и максимум тако да ће радници зависно од гране у којој су запослени моћи бити и више плаћени", каже Мишићева.
Она је оцијенила да су преговори били тешки, али да је значајно што је потписан општи колективни уговор, мада је Синдикат тражио повећање минималне цијене рада на 400 КМ, а добио 370 КМ.
Мишићева је најавила строге мјере контроле послодаваца да ли исплаћују договорену цијену рада на чему ће бити ангажоване све расположиве снаге.
Милић је рекао да се нада да ће послодавци моћи да испоштују повећање најниже плате за 50 КМ, али је упозорио да у свијету постоји тренд смањења плата због економске кризе.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
НАЈНИЖА ПЛАТА У РС 370 КМ
05.05.2010. год.
Представници Владе Републике Српске, Савеза синдиката и Уније удружења послодаваца РС потписали су данас општи колективни уговор и утврдили да најнижа плата у РС буде 370 КМ, осим за гране текстила и обуће гдје остаје 320 КМ.
Уговор су потписали премијер Милорад Додик, предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић и предсједник Уније удружења послодаваца РС Ранко Милић.
На данашњем састанку у Бањалуци договрено је да ће Влада РС у наредних 18 мјесеци предложити нови закон о раду, те да ће по хитном поступуку понудити и евнтуално неопорезивање топлог оброка што би послодавцима дало веће могућности да несметано исплаћују повећани износ најниже цијене рада.
Додик је новинарима изјавио да је потписивањем општег колективног уговора "нико није ни побиједио ни изгубио, већ је то доказ да се увијек може постићи успјешан договор".
Мишићева је најавила да ће у понедјељак, 10. маја бити одржана сједница Предсједништва Савеза синдиката РС на којој ће бити дефнитивно одлучено да ли ће бити дата подршка генералном штрајку у РС, планираном за 12. мај.
"Новим општим колективним уговором ограничен је минимум испод којег плата не може ићи, али не и максимум тако да ће радници зависно од гране у којој су запослени моћи бити и више плаћени", каже Мишићева.
Она је оцијенила да су преговори били тешки, али да је значајно што је потписан општи колективни уговор, мада је Синдикат тражио повећање минималне цијене рада на 400 КМ, а добио 370 КМ.
Мишићева је најавила строге мјере контроле послодаваца да ли исплаћују договорену цијену рада на чему ће бити ангажоване све расположиве снаге.
Милић је рекао да се нада да ће послодавци моћи да испоштују повећање најниже плате за 50 КМ, али је упозорио да у свијету постоји тренд смањења плата због економске кризе.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Остале новости из рубрике »











