Арктик може остати без леденог покрова до 2100.
Површина глечера који покривају Арктик и даље се смањује великом брзином, наводи се у изјави стручњака Националног центра САД за податке о снеговима и глечерима. Према речима вишег научног стручњака НАСА Џовија Комиза овогодишњи подаци осликавају дугорочну тенденцију последње три деценије. „Арктички глечери не само да се и даље топе: брзина овог процеса сваке године драстично порасте“, сматра научник. „Најопаснија је чињеница да се најбрже топи старији, дебљи лед. У будућности то може да доведе у питање постојање пермафроста као таквог“.
Климатски модели које су створили стручњаци Националног центра за податке о снеговима и глечерима проричу да Арктик може изгубити сав свој лед у летњем периоду до 2100. године, преноси ИТАР-ТАСС.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- Арктик
- екологија
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Остале новости из рубрике »










