Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Балић: Свједочићу против ХОС-оваца због ратног злочина над Србима
27.08.2009. год.
Бивши припадник Хрватских оружаних снага /ХОС/ Сакиб Балић потврдио је данас Срни да се понудио Тужилаштву БиХ да свједочи о злочинима које су хосовци починили над српским цивилима у Сијековцу код Брода, Мостару, Житомислићима, као и на дубровачком ратишту.
Он је признао да је и сам убијао, те да Тужилаштво БиХ не жели да процесуира ратне злочине које су припадници ХОС-а починили над Србима у овим подручјима.
Балић је истакао да је огорчен на власти у Сарајеву које су "заборавиле његове ратне заслуге због чега жели да свједочи о злочинима за које зна" и додао да он пуно зна и да због његовог свједочења многи страхују.
"Свједочио сам о злочинима у логору Дретељ код Чапљине, али истражне тужиоце није занимало свједочење о ратним злочинима почињеним у Сијековцу", рекао је Балић и додао да осумњичени за ове злочине још нису процесуирани.
Балића, који је из коњичког села Ораховица, надлежне инстутције Републике Српске терете да је као припадник ХОС-а учествовао у убиствима и злостављањима српских цивила на подручју Посавине и Херцеговине.
Он тврди да је главнокомандујући ХОС-а Анте Пркачин, који је и бивши посланик Хрватске странке права у хрватском Сабору, одговоран за злочине над српским цивилима у Сијековцу 1992. године и да зна за све злочине почињене над Србима у Броду.
"Пркачин је био главни организатор ликвидације српских цивила. Ту су још биле јединице ХОС-а из Љубушког, Коњица, те припадници `Ханџар дивизије` састављене од муслиманских добровољаца", навео је Балић.
Он је нагласио да су у злочинима учествовале и регуларне оружане снаге из Хрватске.
Истакавши да су хосовци убијали и ромске цивиле, Балић је потврдио да су хосовци пресрели и ликвидирали неколико десетина Рома на подручју Брода, а који су на почетку рата бјежали са подручја Сребренице.
"Анте Пркачин је наредио да аутобуси, којима су били превожени Роми из Сребренице и Скелана, не смију прећи на територију Хрватске. Људи из четири аутобуса, међу којима је било највише дјеце и жена, ликвидирани су и закопани у масовне гробнице", испричао је Балић.
Он је додао да Пркачин зна гдје су закопана тијела побијених Рома.
Једна масовна гробница са тијелима убијених Рома пронађена је прије четири године у Сијековцу и из ње је ексхумирано 59 жртава, међу којима је било 23 дјеце.
Четрдесетогодишњи Сакиб Балић прича да се у љето 1991. године пријавио као добровољац у ХОС и да је обуку прошао у камповима ХОС-а у Сплиту и Врбовцу.
"Један од војних инструктора у јуну и јулу 1991. године био ми је Миро Барешић, усташки емигрант познат по томе што је извршио атентат на југословенског амбасадора у Шведској Владимира Роловића 1971. године", присјетио се Балић.
Према његовим ријечима, у камповима су учени да мрзе и да треба да се боре за Хрватску до Дрине.
"У војним јединицама било је католичких свештеника, чији је задатак био да дижу морал код војника причајући о мржњи према Србима. Говорили су убијте и кољите све што није твоје", навео је Балић.
Он је рекао да су га саборци ухапсили и одвели у логор који се налазио на хелиодрому у Мостару, јер није хтио да учествује у сукобима који су 1993. године избили између Хрвата и Муслимана.
Балић каже да је захваљујући Међународном Црвеном крсту пребачен у САД, гдје је био у затвору, јер је, како је испричио, због учешћа у нелегалним пословима осуђен на пет година.
Он је признао да је и сам убијао, те да Тужилаштво БиХ не жели да процесуира ратне злочине које су припадници ХОС-а починили над Србима у овим подручјима.
Балић је истакао да је огорчен на власти у Сарајеву које су "заборавиле његове ратне заслуге због чега жели да свједочи о злочинима за које зна" и додао да он пуно зна и да због његовог свједочења многи страхују.
"Свједочио сам о злочинима у логору Дретељ код Чапљине, али истражне тужиоце није занимало свједочење о ратним злочинима почињеним у Сијековцу", рекао је Балић и додао да осумњичени за ове злочине још нису процесуирани.
Балића, који је из коњичког села Ораховица, надлежне инстутције Републике Српске терете да је као припадник ХОС-а учествовао у убиствима и злостављањима српских цивила на подручју Посавине и Херцеговине.
Он тврди да је главнокомандујући ХОС-а Анте Пркачин, који је и бивши посланик Хрватске странке права у хрватском Сабору, одговоран за злочине над српским цивилима у Сијековцу 1992. године и да зна за све злочине почињене над Србима у Броду.
"Пркачин је био главни организатор ликвидације српских цивила. Ту су још биле јединице ХОС-а из Љубушког, Коњица, те припадници `Ханџар дивизије` састављене од муслиманских добровољаца", навео је Балић.
Он је нагласио да су у злочинима учествовале и регуларне оружане снаге из Хрватске.
Истакавши да су хосовци убијали и ромске цивиле, Балић је потврдио да су хосовци пресрели и ликвидирали неколико десетина Рома на подручју Брода, а који су на почетку рата бјежали са подручја Сребренице.
"Анте Пркачин је наредио да аутобуси, којима су били превожени Роми из Сребренице и Скелана, не смију прећи на територију Хрватске. Људи из четири аутобуса, међу којима је било највише дјеце и жена, ликвидирани су и закопани у масовне гробнице", испричао је Балић.
Он је додао да Пркачин зна гдје су закопана тијела побијених Рома.
Једна масовна гробница са тијелима убијених Рома пронађена је прије четири године у Сијековцу и из ње је ексхумирано 59 жртава, међу којима је било 23 дјеце.
Четрдесетогодишњи Сакиб Балић прича да се у љето 1991. године пријавио као добровољац у ХОС и да је обуку прошао у камповима ХОС-а у Сплиту и Врбовцу.
"Један од војних инструктора у јуну и јулу 1991. године био ми је Миро Барешић, усташки емигрант познат по томе што је извршио атентат на југословенског амбасадора у Шведској Владимира Роловића 1971. године", присјетио се Балић.
Према његовим ријечима, у камповима су учени да мрзе и да треба да се боре за Хрватску до Дрине.
"У војним јединицама било је католичких свештеника, чији је задатак био да дижу морал код војника причајући о мржњи према Србима. Говорили су убијте и кољите све што није твоје", навео је Балић.
Он је рекао да су га саборци ухапсили и одвели у логор који се налазио на хелиодрому у Мостару, јер није хтио да учествује у сукобима који су 1993. године избили између Хрвата и Муслимана.
Балић каже да је захваљујући Међународном Црвеном крсту пребачен у САД, гдје је био у затвору, јер је, како је испричио, због учешћа у нелегалним пословима осуђен на пет година.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске....
Посета је организована уз подршку Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“ и «Руско-балканског центра за пословну сарадњу и културу»....
У априлу у Рафинерији нафте Панчево прерађено 336 хиљада тона сирове нафте...
НИС инвестирао 4,9 милијарди динара у истраживање нафте и гаса...
У Србији је 9. маја 2026. године на ТВ «Belle amie» приказана премијера филма «Мариупољ: Руски град». Овај уникални догађај плански се поклопио са 81. годишњицом победе у Другом...
Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман...
Остале новости из рубрике »
















