Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Ђаци бране образ престонице
25.09.2009. год.
ЦЕЛО Цетиње стало је уз ђаке престоничке гимназије који већ 24 дана бојкотују наставу захтевајући да се испоштује процедура у којој је њихов досадашњи директор Миомир Ђуришић, реизабран гласовима школског одбора четири према три.
Избор директора поништило је Министарство просвете, не очекујући реакцију ђака, њихових наставника, родитеља, и целог Цетиња на челу са градоначелником Милованом Јанковићем, каква је уследила. Први човек Цетиња побрао је симпатије и „подигао“ целу слободоумну Црну Гору „разоткривши“ да је директор Миомир Ђуришић „пао у немилост“ Министарства просвете, јер је „често виђан у друштву митрополита Амфилохија“!
-Јасно сам рекао да ми је овакву констатацију саопштио Марко Јокић, помоћник министра просвете и науке, у телефонском разговору. Дакле, јасно је ко је вршио притисак - поручио је Јанковић и позвао министра просвете Сретена Шкулетића „да се извини ученицима, родитељима, наставном особљу и свим грађанима престонице“.
-Ово што се догађа на Цетињу је планетарни догађај за Црну Гору - каже за наш лист Благота Митрић, професор подгоричког Правног факултета и бивши председник Уставног суда - Нисам сигуран да су многи свесни колико је то значајно без обзира на исход, па и на мотиве.
Gimnazijalci- Cetinje
Митрић наглашава да се ђаци цетињске гимназије, са својих 130 година најстарије у Црној Гори, боре против неправа и неправде, и да импресионирају њихова храброст и одлучност у тој борби.
-Хвала Богу да је некоме дошло до мозга да нешто мора да се мења у Црној Гори и да се цени знање и способност, а не политичка подобност. Деца су се отргла контроли - каже Јован Маркуш, публициста и некадашњи први човек Цетиња.
По његовим речима „директор Миомир Ђуришић је од гимназије која је изгледала као ратни Вуковар, направио институцију за понос Цетињу“.
Невладине организације, синдикати, слободни интелектуалци, оценили су да се „ради о почецима грађанских протеста и непослушности који никада нису заживели у Црној Гори“.
-Испред цетињске гимназије се не брани само један човек, већ права свих оних који слободно мисле - каже Вања Ћаловић, директорка Мреже за афирмацију невладиног сектора.
Петар Ћуковић, бивши директор Народног музеја на Цетињу, каже да „нема сумње да су млади људи стали у одбрану вредности које превазилазе политички садржај“.
-Морална становишта њих и њихових родитеља су толико чврста да њима није могуће манипулисати - каже Ћуковић. По његовом мишљењу, на Цетињу се можда пробудио авангардни дух младости у Црној Гори и подсећа да једино на црногорском универзитету није било „шездесетосмашке подршке“.
НАЗАД У КЛУПЕ
ЧАСТАН излаз из „пат позиције“ у којој Цетињани не попуштају, а Министарство инсистира да се „мора поштовати процедура“, понудио је Драган Богојевић, директор Завода за школство, који се самоиницијативно појавио испред гимназије и обратио ђацима, рекавши да га је „срамота“. Праћен аплаузом, Богојевић је обећао да ће два члана школског одбора који представљају Завод гласати за онога кога предложе ђаци и наставници. Гимназијалци су обећали повратак у клупе одмах по формирању новог одбора.
Избор директора поништило је Министарство просвете, не очекујући реакцију ђака, њихових наставника, родитеља, и целог Цетиња на челу са градоначелником Милованом Јанковићем, каква је уследила. Први човек Цетиња побрао је симпатије и „подигао“ целу слободоумну Црну Гору „разоткривши“ да је директор Миомир Ђуришић „пао у немилост“ Министарства просвете, јер је „често виђан у друштву митрополита Амфилохија“!
-Јасно сам рекао да ми је овакву констатацију саопштио Марко Јокић, помоћник министра просвете и науке, у телефонском разговору. Дакле, јасно је ко је вршио притисак - поручио је Јанковић и позвао министра просвете Сретена Шкулетића „да се извини ученицима, родитељима, наставном особљу и свим грађанима престонице“.
-Ово што се догађа на Цетињу је планетарни догађај за Црну Гору - каже за наш лист Благота Митрић, професор подгоричког Правног факултета и бивши председник Уставног суда - Нисам сигуран да су многи свесни колико је то значајно без обзира на исход, па и на мотиве.
Gimnazijalci- Cetinje
Митрић наглашава да се ђаци цетињске гимназије, са својих 130 година најстарије у Црној Гори, боре против неправа и неправде, и да импресионирају њихова храброст и одлучност у тој борби.
-Хвала Богу да је некоме дошло до мозга да нешто мора да се мења у Црној Гори и да се цени знање и способност, а не политичка подобност. Деца су се отргла контроли - каже Јован Маркуш, публициста и некадашњи први човек Цетиња.
По његовим речима „директор Миомир Ђуришић је од гимназије која је изгледала као ратни Вуковар, направио институцију за понос Цетињу“.
Невладине организације, синдикати, слободни интелектуалци, оценили су да се „ради о почецима грађанских протеста и непослушности који никада нису заживели у Црној Гори“.
-Испред цетињске гимназије се не брани само један човек, већ права свих оних који слободно мисле - каже Вања Ћаловић, директорка Мреже за афирмацију невладиног сектора.
Петар Ћуковић, бивши директор Народног музеја на Цетињу, каже да „нема сумње да су млади људи стали у одбрану вредности које превазилазе политички садржај“.
-Морална становишта њих и њихових родитеља су толико чврста да њима није могуће манипулисати - каже Ћуковић. По његовом мишљењу, на Цетињу се можда пробудио авангардни дух младости у Црној Гори и подсећа да једино на црногорском универзитету није било „шездесетосмашке подршке“.
НАЗАД У КЛУПЕ
ЧАСТАН излаз из „пат позиције“ у којој Цетињани не попуштају, а Министарство инсистира да се „мора поштовати процедура“, понудио је Драган Богојевић, директор Завода за школство, који се самоиницијативно појавио испред гимназије и обратио ђацима, рекавши да га је „срамота“. Праћен аплаузом, Богојевић је обећао да ће два члана школског одбора који представљају Завод гласати за онога кога предложе ђаци и наставници. Гимназијалци су обећали повратак у клупе одмах по формирању новог одбора.
- Извор
- http://www.novosti.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске....
Посета је организована уз подршку Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“ и «Руско-балканског центра за пословну сарадњу и културу»....
У априлу у Рафинерији нафте Панчево прерађено 336 хиљада тона сирове нафте...
НИС инвестирао 4,9 милијарди динара у истраживање нафте и гаса...
У Србији је 9. маја 2026. године на ТВ «Belle amie» приказана премијера филма «Мариупољ: Руски град». Овај уникални догађај плански се поклопио са 81. годишњицом победе у Другом...
Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман...
Остале новости из рубрике »
















