Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
На мети тајкуни тежи од пола милиона КМ
16.05.2007. год.
БАЊАЛУКА - Радна група Владе РС за израду закона о одузимању нелегално стечене имовине највероватније ће предложити да се испитује порекло имовине вредније од пола милиона КМ.
„Циљ су крупне рибе. Ако власник велелепних вила не буде могао да докаже на који начин је стекао имовину, онда ће држава да их одузме. Тренутно размишљамо да предложимо да се проверава имовина стечена од 1997“, објашњава председник Радне групе за израду закона о одузимању нелегално стечене имовине Бошко Ђукић.
Радна група требало би да до 15. јула предложи Влади РС радну верзију закона о провери, одузимању нелегално стечене имовине и располагању њоме.
Из закона треба да произађу различити акти који би регулисали формирање дирекције која ће водити финансијске истраге.
„Ово је веома осетљиво питање. Треба урадити закон који ће бити проводив, јер је право на имовину једно од основних људских права“, додаје Ђукић и каже да су у израду закона укључени различити стручњаци из области права и економије.
Такође, Радна група сагледава различита решења и искуства Енглеске, Француске и Италије у спровођењу закона о одузимању нелегално стечене имовине.
Још није договорено да ли ће оптужени у РС за организовани криминал морати сами да доказују пред судом порекло имовине, како је то сугерисано у међународним конвенцијама.
Ђукић додаје да борба против организованог криминала губи смисао без одузимања нелегалне стечене имовине, јер осуђеници могу с њом да управљају из затвора. Он додаје да Радна група није видела нацрт закона о одузимању нелегално стечене имовине који је урадила претходна влада.
„Бивша министарка финансија Светлана Ценић тврди да је нацрт урађен и да постоји у Влади. У Министарству кажу да закона нема, тако да не знамо шта је планирала претходна влада“, каже Ђукић.
Приоритет одузимање, а не кривично гоњење
Главни специјални тужилац Миодраг Бајић каже да интенција предвиђеног закона треба да буде одузимање имовине за коју власник не може да докаже њено порекло, односно да се приоритет не даје кривичном гоњењу. „То говорим зато што у кривичном законодавству нема ретроактивног деловања. Против оних који не буду могли доказати порекло имовине, углавном ће се водити грађанске парнице“, објашњава Бајић. Њега радује то што се размишља да цензус за проверу имовине буде пола милиона КМ, „јер држава треба да се обрачуна с највећим криминалцима који су легализовали новац зарађен на незаконит начин“.
„Циљ су крупне рибе. Ако власник велелепних вила не буде могао да докаже на који начин је стекао имовину, онда ће држава да их одузме. Тренутно размишљамо да предложимо да се проверава имовина стечена од 1997“, објашњава председник Радне групе за израду закона о одузимању нелегално стечене имовине Бошко Ђукић.
Радна група требало би да до 15. јула предложи Влади РС радну верзију закона о провери, одузимању нелегално стечене имовине и располагању њоме.
Из закона треба да произађу различити акти који би регулисали формирање дирекције која ће водити финансијске истраге.
„Ово је веома осетљиво питање. Треба урадити закон који ће бити проводив, јер је право на имовину једно од основних људских права“, додаје Ђукић и каже да су у израду закона укључени различити стручњаци из области права и економије.
Такође, Радна група сагледава различита решења и искуства Енглеске, Француске и Италије у спровођењу закона о одузимању нелегално стечене имовине.
Још није договорено да ли ће оптужени у РС за организовани криминал морати сами да доказују пред судом порекло имовине, како је то сугерисано у међународним конвенцијама.
Ђукић додаје да борба против организованог криминала губи смисао без одузимања нелегалне стечене имовине, јер осуђеници могу с њом да управљају из затвора. Он додаје да Радна група није видела нацрт закона о одузимању нелегално стечене имовине који је урадила претходна влада.
„Бивша министарка финансија Светлана Ценић тврди да је нацрт урађен и да постоји у Влади. У Министарству кажу да закона нема, тако да не знамо шта је планирала претходна влада“, каже Ђукић.
Приоритет одузимање, а не кривично гоњење
Главни специјални тужилац Миодраг Бајић каже да интенција предвиђеног закона треба да буде одузимање имовине за коју власник не може да докаже њено порекло, односно да се приоритет не даје кривичном гоњењу. „То говорим зато што у кривичном законодавству нема ретроактивног деловања. Против оних који не буду могли доказати порекло имовине, углавном ће се водити грађанске парнице“, објашњава Бајић. Њега радује то што се размишља да цензус за проверу имовине буде пола милиона КМ, „јер држава треба да се обрачуна с највећим криминалцима који су легализовали новац зарађен на незаконит начин“.
- Извор
- blic.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске....
Посета је организована уз подршку Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“ и «Руско-балканског центра за пословну сарадњу и културу»....
У априлу у Рафинерији нафте Панчево прерађено 336 хиљада тона сирове нафте...
НИС инвестирао 4,9 милијарди динара у истраживање нафте и гаса...
У Србији је 9. маја 2026. године на ТВ «Belle amie» приказана премијера филма «Мариупољ: Руски град». Овај уникални догађај плански се поклопио са 81. годишњицом победе у Другом...
Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман...
Остале новости из рубрике »
















