Северни ток – отварање друге линије гасовода
Поректање друге линије гасовода Северни ток која води из Русије у Немачку преко дна Балтичког мора, постало је још један важан елемент осигурања енергетске безбедности читаве Европе.
Председник Русије Владимир Путин је истакао високи значај читавог пројекта за Европску унију и за развој њених односа са Русијом.
- Северни ток је у стању да задовољи растуће потребе Европе за енергетским ресурсима. Гас ће се испоручивати директно, најкраћом маршрутом, повезавши велика руска гасна налазишта са тржиштима Европе, без транзитних ризика – стабилно и непрекидно. То ми гарантујемо. Русија је увек поштовала и поштоваће своје обавезе поузданог и предвидивог испоручиоца горива на тржишта Европе. Рачунамо да ће и ЕУ доприносити ефективном коришћењу потенцијала Северног тока.
Реч је о гасоводу који омогућава да се практично на нулу сведу транзитни ризици. Он такође осигурава неприкидну испоруку сировине у Немачку, земљу која игра кључну улогу у економији читаве ЕУ. Прва линија гасовода је била покренута у новембру 2011. године. Сада, изласком на пројектни капацитет, обе линије гасовода ће омогућити да се врше испоруке у обиму од 55 милијарди кубних метра годишње.
Прилично је важно, посебно у условима актуелне финансијске кризе у Европи, и то што укупна цена пројекта Северни ток одговара еврпској пракси, истакао је у разговору за Глас Русије генерални директор руског Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов.
- Врло често Русију критикују за то што су њени цевоводни пројекти тобоже скупи и захтевају прекомерне инвестиције. Ипак, као прво, сви савремени цевоводни пројекти нису јефтини. А као друго, поморски део Северног тока у поређењу са сличним западним пројектима није тако скуп. Он се уклапа у стандардне обиме финансирања са ачке гледишта праксе сличних радова. Северни ток већ функционише и показао је своју ефикасност.
Ипак управо перспектива директних и ефективних испорука гаса из Русије у Немачку изгледа не одговара утицајним снагама у Пољској, као и у балтичким републикама, које су навикле да играју кључну улогу у односима ЕУ и Русије. Тако је експерт Пољског института друштвених наука, научни сарадник бриселског Центра за проучавање евроспке политике Петер Мачеј Качински убеђен да је Гаспром оруђе спољне политике Кремља, зато је активно позивао владу Пољске да учини све како руско-немачки гасовод не би био изграђен.
Један од омиљених аргумената балтичких лидера против пројекта Северни ток је слични сиже. Узимајући у обзир ове разлоге, аутори пројекта су од почетка полонили датим питањима посебну пажњу, подстио је за Глас Русије председник руског Фонда за енергетски развој Сергеј Пикин.
- Припремљени технички пројекат гасовода Северни ток био је један од најбољих у свету са тачке гледишта усаглађавања интереса свих занитересованих земаља поред којих пролази цевовод. Примедбе су се углавном тицале тога што приликом постављања машруте преко морксог дна Гаспром треба да узме у обзир еколошку компоненту. било је основе да се сматра да су на дну мора остаци бродова, подморница, чак и хемијско оружје. Сва слична питања била су детаљно прорађена.
Догађајем 21. века назвао је маркетиншки директор чешке гасне компаније Вемекс Хуго Кисилка покретање друге линије гасовода Норд стрим.
- Летос сам имао прилике да посетим обалу у области Грејфсвалда. Стајао сам и очарано гледао како дв ецеви излазе из мора. то је нешто невероватно! Замислите само, 1224 километра преко сложеног морског дна. Тако нешто још није постојало! Значај овог пројекта излази далеко ван оквира обичне диверзификације маршрута испорука гаса у Европу. Тиме што је он прорадио пуним капацитетом, ЕУ ће избити у сасвим нову енергетску димензију. Затварање атомских централа, а ова тенденција се у низу европских земаља чува, више не прети дефицитом енергије, зашто што је по свом обиму Норд стрим еквивалентан 14 савремених нуклераних централа, 50 централа на угаљ и хиљадама еолских централа. Руски грађани су нам дали сигурност у сутрашњицу!
А на крају мали цитат из листа који излази хиљадама километара од Северног тока, али такође испољава интересовање за пројекат, уједно врло исправно поставља геополитчке акценте. То је мексичко издање La Jornada. Балтичке републике и Пољска, подстицане од САД, отишле су предалеко у својој атавистичког свађи са Русијом. Не може се рећи прецизније.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Немачка
- ЕУ
- СеверниТок
- гас
- инфраструктура
- енергија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске....
Посета је организована уз подршку Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“ и «Руско-балканског центра за пословну сарадњу и културу»....
У априлу у Рафинерији нафте Панчево прерађено 336 хиљада тона сирове нафте...
НИС инвестирао 4,9 милијарди динара у истраживање нафте и гаса...
У Србији је 9. маја 2026. године на ТВ «Belle amie» приказана премијера филма «Мариупољ: Руски град». Овај уникални догађај плански се поклопио са 81. годишњицом победе у Другом...
Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман...
Остале новости из рубрике »
















