Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Водоничне ћелије уместо нафте
26.07.2009. год.
Производња аутомобила на погон водоничних ћелија, у којима се сједињавају водоник из резервоара и кисеоник из ваздуха стварајући електричну енергију, могла би да ослободи САД зависности од увоза нафте.
Масовна производња аутомобила са погоном на водоничне ћелије ослободила би САД зависности од увоза нафте, преноси "Глас Америке". И бивши амерички председник Џорџ Буш предлагао је овај алтернативни извор енергије.
У такозваним водоничним ћелијама сједињавају се водоник из резервоара и кисеоник из ваздуха, стварајући електричну енергију која покреће електромотор.
Чиста вода је једини производ ове реакције. У делу јужне Калифорније таква возила су већ у употреби, па их на локалним телевизијским каналима и рекламирају.
Директор Технолошке лабораторије за енергију водоника на Универзитету државе Мичиген Ливи Томпсон истиче да је крајњи циљ да се водоник добија из воде коришћењем обновљивих извора струје, као што су ветар, сунце и хидроелектране.
Међутим, Томпсон тврди да ће, иако је ова метода скупа, постати јефтиније како се буду ширили алтернативни извори струје.
Само за краћа путовања
Директор америчког Секретаријата за енергију и добитник Нобелове награде за физику Стивен Чу каже да возила на водоник могу да се добију, али да није препоручљиво полазити са њима на дужи пут, јер за сада постоје само две пумпе на којима резервоар може да се напуни водоником.
"Таква инфраструктура требало би да буде разграната као инфраструктура за бензин и дизел, што не може да се догоди преко ноћи", истиче Чу.
Чу би желео да укине све државне фондове за истраживање погона на водоник јер, како каже, у тој области има превише крупних проблема. Поред недостатка инфраструктуре, водоничне ћелије су скупе.
За сада најјефтинији метод за производњу водоника ослобађа велике количине штетних гасова. Још један проблем представља складиштење водоника који је веома запаљив.
Секретаријат за енергију се није сасвим одрекао истраживања са водоничним ћелијама. Чу каже да би такве ћелије могле да се користе у мање распрострањеним возилима, као што су виљушкари у складиштима.
Иако администрација америчког председника Барака Обаме жели да смањи средства за истраживање и развој тих ћелија, последњу реч има Конгрес, који за сада, жели да се истраживања наставе.
На другој страни, произвођачи аутомобила наглашавају да неодлучност федералних установа не ремети њихове планове. Неколико компанија каже да ће за 6 до 8 година почети да продају аутомобиле са погоном на водоник, а да ће затим препустити тржишту да одлучи судбину те врсте погона.
Масовна производња аутомобила са погоном на водоничне ћелије ослободила би САД зависности од увоза нафте, преноси "Глас Америке". И бивши амерички председник Џорџ Буш предлагао је овај алтернативни извор енергије.
У такозваним водоничним ћелијама сједињавају се водоник из резервоара и кисеоник из ваздуха, стварајући електричну енергију која покреће електромотор.
Чиста вода је једини производ ове реакције. У делу јужне Калифорније таква возила су већ у употреби, па их на локалним телевизијским каналима и рекламирају.
Директор Технолошке лабораторије за енергију водоника на Универзитету државе Мичиген Ливи Томпсон истиче да је крајњи циљ да се водоник добија из воде коришћењем обновљивих извора струје, као што су ветар, сунце и хидроелектране.
Међутим, Томпсон тврди да ће, иако је ова метода скупа, постати јефтиније како се буду ширили алтернативни извори струје.
Само за краћа путовања
Директор америчког Секретаријата за енергију и добитник Нобелове награде за физику Стивен Чу каже да возила на водоник могу да се добију, али да није препоручљиво полазити са њима на дужи пут, јер за сада постоје само две пумпе на којима резервоар може да се напуни водоником.
"Таква инфраструктура требало би да буде разграната као инфраструктура за бензин и дизел, што не може да се догоди преко ноћи", истиче Чу.
Чу би желео да укине све државне фондове за истраживање погона на водоник јер, како каже, у тој области има превише крупних проблема. Поред недостатка инфраструктуре, водоничне ћелије су скупе.
За сада најјефтинији метод за производњу водоника ослобађа велике количине штетних гасова. Још један проблем представља складиштење водоника који је веома запаљив.
Секретаријат за енергију се није сасвим одрекао истраживања са водоничним ћелијама. Чу каже да би такве ћелије могле да се користе у мање распрострањеним возилима, као што су виљушкари у складиштима.
Иако администрација америчког председника Барака Обаме жели да смањи средства за истраживање и развој тих ћелија, последњу реч има Конгрес, који за сада, жели да се истраживања наставе.
На другој страни, произвођачи аутомобила наглашавају да неодлучност федералних установа не ремети њихове планове. Неколико компанија каже да ће за 6 до 8 година почети да продају аутомобиле са погоном на водоник, а да ће затим препустити тржишту да одлучи судбину те врсте погона.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске....
Посета је организована уз подршку Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“ и «Руско-балканског центра за пословну сарадњу и културу»....
У априлу у Рафинерији нафте Панчево прерађено 336 хиљада тона сирове нафте...
НИС инвестирао 4,9 милијарди динара у истраживање нафте и гаса...
У Србији је 9. маја 2026. године на ТВ «Belle amie» приказана премијера филма «Мариупољ: Руски град». Овај уникални догађај плански се поклопио са 81. годишњицом победе у Другом...
Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман...
Остале новости из рубрике »
















