Parastos žrtvama martovskog pogroma na Kosovu
Više od 1 000 Srba iz centralnog dijela Kosova okupilo se u porti manastira Gračanica na parastosu žrtvama nasilja iz marta 2004. godine, koji je služio vladika raško-prizrenski Artemije.
U obraćanju vjernicima vladika Artemije je rekao da se navršavaju četiri godine od strašnog 17. marta kada je nad srpskim narodom i njegovim svetinjama izvršen nečuven pogrom.
"Za samo dva dana toliko zločina i toliko zla. Ta rana nije zacijelila - ona tinja. Danas naš narod krvari u Kosovskoj Mitrovici i time obilježava četiri godine od pogroma" - rekao je vladika raško-prizrenski.
Vladika Artemije je naglasio da su se Srbi okupili na molitvi u Gračanici kako bi se se sjetili svih onih koji su stradali od 1999. godine do danas, posebno onih koji su stradali u martovskom pogromu.
"Ovde vekovima Srbi ginu da bi opstali na svome. Ovde na Kosovu i Metohiji imamo puno neprijatelja. Ovde se 2004. godine dogodio pogrom" - rekao je ministar Srbije za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić.
On je naveo da je 1999. godine sa Kosova protjerano 200 000 Srba, a da su u martu 204. godine gorjele crkve i manastiri, a Srbi ubijani.
"Umesto kazne, Albanci su nagrađeni. Danas, četiri godine posle pogroma, oni su proglasili nezavisno Kosovo" - rekao je Samardžić i naglasio da je najveći dio svijeta ne priznaje nezavisnost Kosova.
On je naveo da su nezavisnost priznale SAD, "koje ovde hoće da naprave svoje baze".
- Izvor
- www.rtrs.tv
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »










