Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Уништавају војни отпад без декларације
25.08.2009. год.
Представници Удружења грађана "Зелене стазе" указали су јуче на наводно тајно уништавање војне опреме на полигону Мањача.
Директор пројеката овог Удружења, Славко Црнић, казао је да они располажу подацима да је под патронатом Министарства одбране БиХ на планини Мањача, код Бање Луке, у овој години уништено 28 тона војног отпада без декларације. Он је рекао да је у исто вријеме на подручју ФБиХ уништено пет тона војног отпада с потребном декларацијом, што отвара додатне сумње да неко свјесно и намјерно ради на уништавању животне средине на простору РС, односно планине Мањача, што може угрозити и Бању Луку.
- Војни отпад се транспортује на Мањачу углавном ноћу и власти РС немају никакву контролу и увид шта се то довози на територију РС, а сумњамо да ту има и НАТО отпада с осиромашеним уранијумом - истакао је Црнић.
- Тачно је да се на планини Мањача, код Бање Луке, уништава неисправно и нестабилно оружје и муниција, али су потпуно неосновне и нетачне тврдње појединих представника невладиног сектора да се тим поступцима свјесно и намјерно уништава животна средина и доводи у питање здравље грађана Бање Луке.
Ово је "Фокусу" рекао начелник Заједничког штаба Оружаних снага БиХ, генерал-пуковник Миладин Милојчић, напоменувши да тај процес контролишу стручне комисије састављене од експерата из цијеле БиХ.
- Те комисије редовно обилазе сва складишта у БиХ и, уколико утврде одређене неправилности на оружју или другој војној опреми, Министарству одбране БиХ предлажу уништавање на одговарајући начин - истакао је Милојчић.
Он је напоменуо да се војни отпад уништава не само на Мањачи већ и на седам осталих полигона и мини-полигона у БиХ, одбацивши тврдње да се међу том опремом налази и муниција обогаћена уранијумом.
Начелник Заједничког штаба рекао је да Оружане снаге БиХ процесом унишавања војног отпада не угрожавају живот људи, а самим тим не утичу ни на додатно загађење животне средине. Он је позвао све мјеродавне органе Републике Српске и БиХ да у било које вријеме дођу на Мањачу и провјере тачност његових тврдњи, те да, уколико сумњају у било шта, обаве и потребна мјерења, како би утврдили колики је степен радијације.
Ноћни транспорти
Генерал-пуковник Миладин Милојчић казао је да припадници ОСБиХ задржавају право одабира правог времена за транспорт неисправне и нестабилне војне опреме од складишта до полигона за уништавање. Према његовим ријечима, тачно је да одређени конвоји, посебно у љетном периоду, иду ноћу, али само због саобраћаја на друмовима РС.
- Због повећаног броја возила на путевима Српске, одлучујемо се на ноћне транспорте, како би стварали што мање гужве на путевима, јер ипак се ради о већим возилима и војним колонама под пратњом. О сваком конвоју уредно су обавијештени припадници полиције РС - казао је Милојчић.
Директор пројеката овог Удружења, Славко Црнић, казао је да они располажу подацима да је под патронатом Министарства одбране БиХ на планини Мањача, код Бање Луке, у овој години уништено 28 тона војног отпада без декларације. Он је рекао да је у исто вријеме на подручју ФБиХ уништено пет тона војног отпада с потребном декларацијом, што отвара додатне сумње да неко свјесно и намјерно ради на уништавању животне средине на простору РС, односно планине Мањача, што може угрозити и Бању Луку.
- Војни отпад се транспортује на Мањачу углавном ноћу и власти РС немају никакву контролу и увид шта се то довози на територију РС, а сумњамо да ту има и НАТО отпада с осиромашеним уранијумом - истакао је Црнић.
- Тачно је да се на планини Мањача, код Бање Луке, уништава неисправно и нестабилно оружје и муниција, али су потпуно неосновне и нетачне тврдње појединих представника невладиног сектора да се тим поступцима свјесно и намјерно уништава животна средина и доводи у питање здравље грађана Бање Луке.
Ово је "Фокусу" рекао начелник Заједничког штаба Оружаних снага БиХ, генерал-пуковник Миладин Милојчић, напоменувши да тај процес контролишу стручне комисије састављене од експерата из цијеле БиХ.
- Те комисије редовно обилазе сва складишта у БиХ и, уколико утврде одређене неправилности на оружју или другој војној опреми, Министарству одбране БиХ предлажу уништавање на одговарајући начин - истакао је Милојчић.
Он је напоменуо да се војни отпад уништава не само на Мањачи већ и на седам осталих полигона и мини-полигона у БиХ, одбацивши тврдње да се међу том опремом налази и муниција обогаћена уранијумом.
Начелник Заједничког штаба рекао је да Оружане снаге БиХ процесом унишавања војног отпада не угрожавају живот људи, а самим тим не утичу ни на додатно загађење животне средине. Он је позвао све мјеродавне органе Републике Српске и БиХ да у било које вријеме дођу на Мањачу и провјере тачност његових тврдњи, те да, уколико сумњају у било шта, обаве и потребна мјерења, како би утврдили колики је степен радијације.
Ноћни транспорти
Генерал-пуковник Миладин Милојчић казао је да припадници ОСБиХ задржавају право одабира правог времена за транспорт неисправне и нестабилне војне опреме од складишта до полигона за уништавање. Према његовим ријечима, тачно је да одређени конвоји, посебно у љетном периоду, иду ноћу, али само због саобраћаја на друмовима РС.
- Због повећаног броја возила на путевима Српске, одлучујемо се на ноћне транспорте, како би стварали што мање гужве на путевима, јер ипак се ради о већим возилима и војним колонама под пратњом. О сваком конвоју уредно су обавијештени припадници полиције РС - казао је Милојчић.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нови канал ће помоћи у решавању инцидената у стратешком пловном путу, усред противречних упутстава за бродовласнике....
Земља је очувала своју економску независност упркос неповољним спољним условима, изјавио је министар финансија Антон Силуанов на ПМЕФ-у....
Одлука је заснована на чињеници да тужба Централне банке Русије против Јуроклир банке није призната по праву ЕУ и Јуроклир „не признаје надлежност суда“...
Абу Даби има „суверено” право да доноси такве одлуке, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков....
Тај потез УАЕ представља значајан ударац за глобалну организацију великих произвођача нафте....
Кијев је од јануара обуставио испоруке руске сирове нафте, што је изазвало спор са чланицама ЕУ, Мађарском и Словачком...
Остале новости из рубрике »







.jpg)








