Почетна страница > Новости
Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Позив због критика ентитетског гласања
07.10.2009. год.
БЕОГРAД, БAЊA ЛУКA - Могуће је да су лидери ПДП-а и ДП-а Младен Иванић и Драган Чавић позвани на конференцију лидера осам политичких партија и представника NATO и ЕУ у војној бази Бутмир код Сарајева као лидери који имају "мекшу руку" и јер су критиковали употребу ентитетског гласања.
Изјавио је то предсједник Социјалистичке партије РС Петар Ђокић додајући да су странцима у разговорима "потребни они који су спремни да више дају".
- Они би, ипак, требало да буду свјесни одакле долазе и чије би интересе прије свега требало да заступају - каже Ђокић.
Чавић је раније изјавио да је "ентитетско гласање брутално коришћено у Парламенту БиХ за шта треба и за шта не треба." Он је тада тврдио да ће "основна тежња у будућим разговорима, кад буде Устав на столу, бити усмјерена на елиминацију блокада које су дефинисане дејтонским рјешењем, а то је ентитетско гласање". ПДП је у више наврата оптужио СНСД да ентитетско гласање користи и када треба и када не треба.
Ђокић каже да ће лидеру СНСД-а Милораду Додику сигурно бити тешко ако на том састанку остане сам.
- Ипак, надам се да ће Додик успјети јер ће све оно што се тамо буде говорило бити понуђено институцијама РС да се о томе изјасне. Па и народу, ако на крају буде требало - каже Ђокић.
Лидер ДНС-а Марко Павић каже да су странци за предстојеће разговоре у Бутмиру "искомбиновали поданичке странке са онима које су битне у одлучивању".
- У петак ће се тачно видјети које су то поданичке партије - каже Павић.
Предсједник СДС-а Младен Босић каже да Чавић нема демократски легитимитет да заступа РС на таквим разговорима.
- Aли вјероватно има легитимитет да заступа интересе оних који су га позвали на ту конференцију - рекао је Босић јуче у Требињу.
Политички аналитичар и директор Форума за етничке односе из Београда, Душан Јањић, истакао је да је Додик на предстојећем састанку у највећој опасности зато што је он носилац највеће власти у РС и јер је на њему да пресуди у много чему, иако позицију из РС представља сам.
- Он има и могућност ефикасног одговора па се одговорност и тиме повећава - каже Јањић.
Конференција ће бити одржана 9. октобра у организацији ЕУ и СAД. Циљ је излазак БиХ из ситуације коју међународна заједница карактерише као пат позицију.
Позив је упућен лидерима СНСД-а Милораду Додику, ПДП-а Младену Иванићу и ДП-а Драгану Чавићу из РС, а из ФБиХ лидерима СДA Сулејману Тихићу, СБиХ Харису Силајџићу, СДП Златку Лагумџији, ХДЗ Драгану Човићу и ХДЗ 1990 Божи Љубићу.
Изјавио је то предсједник Социјалистичке партије РС Петар Ђокић додајући да су странцима у разговорима "потребни они који су спремни да више дају".
- Они би, ипак, требало да буду свјесни одакле долазе и чије би интересе прије свега требало да заступају - каже Ђокић.
Чавић је раније изјавио да је "ентитетско гласање брутално коришћено у Парламенту БиХ за шта треба и за шта не треба." Он је тада тврдио да ће "основна тежња у будућим разговорима, кад буде Устав на столу, бити усмјерена на елиминацију блокада које су дефинисане дејтонским рјешењем, а то је ентитетско гласање". ПДП је у више наврата оптужио СНСД да ентитетско гласање користи и када треба и када не треба.
Ђокић каже да ће лидеру СНСД-а Милораду Додику сигурно бити тешко ако на том састанку остане сам.
- Ипак, надам се да ће Додик успјети јер ће све оно што се тамо буде говорило бити понуђено институцијама РС да се о томе изјасне. Па и народу, ако на крају буде требало - каже Ђокић.
Лидер ДНС-а Марко Павић каже да су странци за предстојеће разговоре у Бутмиру "искомбиновали поданичке странке са онима које су битне у одлучивању".
- У петак ће се тачно видјети које су то поданичке партије - каже Павић.
Предсједник СДС-а Младен Босић каже да Чавић нема демократски легитимитет да заступа РС на таквим разговорима.
- Aли вјероватно има легитимитет да заступа интересе оних који су га позвали на ту конференцију - рекао је Босић јуче у Требињу.
Политички аналитичар и директор Форума за етничке односе из Београда, Душан Јањић, истакао је да је Додик на предстојећем састанку у највећој опасности зато што је он носилац највеће власти у РС и јер је на њему да пресуди у много чему, иако позицију из РС представља сам.
- Он има и могућност ефикасног одговора па се одговорност и тиме повећава - каже Јањић.
Конференција ће бити одржана 9. октобра у организацији ЕУ и СAД. Циљ је излазак БиХ из ситуације коју међународна заједница карактерише као пат позицију.
Позив је упућен лидерима СНСД-а Милораду Додику, ПДП-а Младену Иванићу и ДП-а Драгану Чавићу из РС, а из ФБиХ лидерима СДA Сулејману Тихићу, СБиХ Харису Силајџићу, СДП Златку Лагумџији, ХДЗ Драгану Човићу и ХДЗ 1990 Божи Љубићу.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Земља је очувала своју економску независност упркос неповољним спољним условима, изјавио је министар финансија Антон Силуанов на ПМЕФ-у....
Одлука је заснована на чињеници да тужба Централне банке Русије против Јуроклир банке није призната по праву ЕУ и Јуроклир „не признаје надлежност суда“...
Абу Даби има „суверено” право да доноси такве одлуке, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков....
Тај потез УАЕ представља значајан ударац за глобалну организацију великих произвођача нафте....
Кијев је од јануара обуставио испоруке руске сирове нафте, што је изазвало спор са чланицама ЕУ, Мађарском и Словачком...
Огромна средства намењена војном јачању повећавају ризик од корупције, упозорава први човек ОЛАФ-а...
Остале новости из рубрике »






.jpg)









