Почетна страница > Новости
Коментара (7) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Помен и свијеће за Орићеве жртве
06.10.2009. год.
БРAТУНAЦ - У Факовићима код Братунца јуче је обиљежена 17. годишњица страдања 25 српских цивила и војника, које су 5. октобра 1992. године убили, а затим у кућама запалили припадници оружаних снага из Сребренице и околних бошњачких села, под командом Насера Орића.
Прије 17 година, послије јутарњег напада на село Магашиће сјеверно од Братунца, јаке снаге Aрмије РБиХ тежиште напада усмјериле су на други крај братуначке општине, према српском селу Факовићи, гдје су убијале све што су стигле, опљачкале покретну и попалиле непокретну српску имовину.
Већина од 25 убијених је масакрирана.
Цвијеће на споменике страдалим јуче је положила делегација братуначке Борачке организације, као и преживјели чланови породица настрадалих.
Парастос за убијене мјештане служио је свештеник Миле Јовановић.
- Цијела историја српског народа исписана је страдањима, али она је испуњена овим свијетлим примјерима наше браће и сестара, који су положили живот свој за ближње своје и све нас који смо остали и који данас слободно ходимо овом српском земљом - рекао је свештеник Јовановић и обраћајући се послије парастоса родбини страдалих истакао да "нема веће љубави од ове, када неко живот свој положи за ближње своје".
На страдање Срба у Факовићима подсјетио је и мјештанин Љубиша Митровић, који је истакао да за злочине, које су починиле јединице Aрмије РБиХ у овом и сусједним селима Радијевићи и Бољевићи, још нико није одговарао.
- Напад, који је организован у сусједним бошњачким селима, почео је око поднева. Људи су се задесили у кућама, испред њих и у њивама. Само у кући Новке Николић запаљено је осморо цивила, а њихова изгорјела тијела било је тешко идентификовати - рекао је Митровић.
Мјештани кажу да је само у том селу било око 200 српских кућа и да су нека огњишта потпуно угашена, јер су бошњачке јединице побиле комплетне породице.
- Прошло је 17 година од страдања мјештана Факовића, али, нажалост, још нико није одговарао за недјела почињена над нашим најмилијим, који нису могли да побјегну - огорчен је Радован Васић, који је 5. октобра 1992. године остао без сина Драгана.
Опростити и памтити
Свештеник Миле Јовановић рекао је да су дужници и они који су побили наше најмилије, али је на нама да опростимо, запамтимо, да се чувамо и да не дозволимо да се то икада више понови.
Прије 17 година, послије јутарњег напада на село Магашиће сјеверно од Братунца, јаке снаге Aрмије РБиХ тежиште напада усмјериле су на други крај братуначке општине, према српском селу Факовићи, гдје су убијале све што су стигле, опљачкале покретну и попалиле непокретну српску имовину.
Већина од 25 убијених је масакрирана.
Цвијеће на споменике страдалим јуче је положила делегација братуначке Борачке организације, као и преживјели чланови породица настрадалих.
Парастос за убијене мјештане служио је свештеник Миле Јовановић.
- Цијела историја српског народа исписана је страдањима, али она је испуњена овим свијетлим примјерима наше браће и сестара, који су положили живот свој за ближње своје и све нас који смо остали и који данас слободно ходимо овом српском земљом - рекао је свештеник Јовановић и обраћајући се послије парастоса родбини страдалих истакао да "нема веће љубави од ове, када неко живот свој положи за ближње своје".
На страдање Срба у Факовићима подсјетио је и мјештанин Љубиша Митровић, који је истакао да за злочине, које су починиле јединице Aрмије РБиХ у овом и сусједним селима Радијевићи и Бољевићи, још нико није одговарао.
- Напад, који је организован у сусједним бошњачким селима, почео је око поднева. Људи су се задесили у кућама, испред њих и у њивама. Само у кући Новке Николић запаљено је осморо цивила, а њихова изгорјела тијела било је тешко идентификовати - рекао је Митровић.
Мјештани кажу да је само у том селу било око 200 српских кућа и да су нека огњишта потпуно угашена, јер су бошњачке јединице побиле комплетне породице.
- Прошло је 17 година од страдања мјештана Факовића, али, нажалост, још нико није одговарао за недјела почињена над нашим најмилијим, који нису могли да побјегну - огорчен је Радован Васић, који је 5. октобра 1992. године остао без сина Драгана.
Опростити и памтити
Свештеник Миле Јовановић рекао је да су дужници и они који су побили наше најмилије, али је на нама да опростимо, запамтимо, да се чувамо и да не дозволимо да се то икада више понови.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (7) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нови канал ће помоћи у решавању инцидената у стратешком пловном путу, усред противречних упутстава за бродовласнике....
Земља је очувала своју економску независност упркос неповољним спољним условима, изјавио је министар финансија Антон Силуанов на ПМЕФ-у....
Одлука је заснована на чињеници да тужба Централне банке Русије против Јуроклир банке није призната по праву ЕУ и Јуроклир „не признаје надлежност суда“...
Абу Даби има „суверено” право да доноси такве одлуке, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков....
Тај потез УАЕ представља значајан ударац за глобалну организацију великих произвођача нафте....
Кијев је од јануара обуставио испоруке руске сирове нафте, што је изазвало спор са чланицама ЕУ, Мађарском и Словачком...
Остале новости из рубрике »







.jpg)








