ФБиХ мора пензионерима у РС исплатити 221.000 КМ
Дом за људска права Уставног суда БиХ пресудио је у корист 13 пензионера из Републике Српске који су пензије зарадили на територији садашње Федерације БиХ, а исплаћивала им их је РС, потврдио је "Гласу Српске" директор Фонда ПИО РС Зоран Мастило.
На основу те пресуде, Федерални завод ПИО/МИО мора Републици Српској да исплати 220.786 марака.
- Случај ове групе пензионера, као и Душка Карановића у чију корист је пресудио Европски суд за људска права у Стразбуру, потврђује основаност тужбе Фонда ПИО РС против Федералног завода и нашег захтјева да преузму приближно 35.000 пензионера - истакао је Мастило.
Додао је да су поменути пензионери право на пензију прије рата стекли на територији садашње ФБиХ, а исплаћује им их Република Српска.
- Федерални завод недавно је од нашег фонда затражио податке о банкама у којима 13 пензионера имају рачуне како би им исплатили евентуалне разлике између износа који им је исплаћиван у РС и онога који им је требао исплаћивати Федерални завод - истакао је Мастило.
Према његовим ријечима, Федералном заводу ПИО/МИО је одговорено да морају исплатити цјелокупан износ од 220.786 марака Фонду ПИО РС, а не само разлику.
Од 13 пензионера у чију корист је пресудио Уставни суд БиХ осам их је пензију зарадило у Сарајеву, четири у Зеници, а један у Тузли.
Мастило сматра да је, с обзиром на укупну економску ситуацију у ФБиХ, реално очекивати да ће се одразити и на Федерални завод ПИО/МИО.
- Цијенимо да њихова економска ситуација није добра. Расте број пензионера који оптерећују завод, а број запослених нема тенденцију раста него стагнира - рекао је Мастило.
Федерални завод ПИО/МИО, као и укупни буџет Федерације БиХ, тврди Мастило, егзистира на дефициту који није мали, унапријед се троше средства и томе једном мора да дође крај.
- Процјењујемо да економска ситуација у Федералном заводу ПИО/МИО није нимало охрабрујућа, могао би се суочити са још већим проблемом и доћи у стање неодрживости и блокаде - изјавио је Мастило.
Тужба на ревизији пред Врховним судом ФБиХ
Зоран Мастило рекао је да се тужба Фонда ПИО РС против Федералног завода ПИО/МИО, која је на судовима од априла 2005. године, сада налази на ревизији пред Врховним судом ФБиХ.
- Мислимо да ће се, на основу правних чињеница и доказа, утврдити да је наша тужба основана. Такође, Федерални завод мораће да нам надокнади штету већу од 170.000.000 марака и из своје касе редовно исплаћује пензије за више од 20.000 корисника - истакао је Мастило.
Он тврди да би се пресудом у корист РС, на мјесечном нивоу, Фонд РС растеретио за близу 8.000.000 марака.
- Извор
- Независне
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...
Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн...
Приметили сте да ваш мобилни телефон лошије ради ил...
Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони....
Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...
Остале новости из рубрике »
















