Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Ко псује бол ублажава
15.07.2009. год.
Иако псовање представља непримерен стил комуницирања, доказано је да се псовањем ублажава физички бол.
Мада је друштвено неприхватљиво, псовање има и своју позитивну страну јер може да умањи бол, показало је истраживање групе британских научника чије је резултате објавио стручни часопис "НеуроРепорт".
Научници су открили да извикивање псовки помаже у ублажавању физичког бола.
Истраживање, које је спровела група стручњака са Кил универзитета, показало је да су људи у стању да дуже издрже бол уколико изговарају непристојне речи.
Др Ричард Стивенс, психолог и шеф истраживачког тима, каже да је псовање уобичајена појава у свим народима света.
Ственс сматра да људи користе псовке како би подигли ниво агресије и тиме ублажили степен бола.
"Доказано је да појачана агресивност смањује осећај бола код људи, а псовањем се тај процес додатно појачава", објаснио је Стивенс.
Овакве резултате нико није очекивао, будући да већина психолога сматра да је псовање симптом "катастрофизма", знак да је код људи превладало јадиковање, истакао је Стивенс.
"Псовање је прилично емотивна језичка форма и готово универзалан људски лингвистички феномен", истакао је он и додао да је истраживање показало зашто псовање опстаје и изнова добија нове облике.
Научници су открили да извикивање псовки помаже у ублажавању физичког бола.
Истраживање, које је спровела група стручњака са Кил универзитета, показало је да су људи у стању да дуже издрже бол уколико изговарају непристојне речи.
Др Ричард Стивенс, психолог и шеф истраживачког тима, каже да је псовање уобичајена појава у свим народима света.
Ственс сматра да људи користе псовке како би подигли ниво агресије и тиме ублажили степен бола.
"Доказано је да појачана агресивност смањује осећај бола код људи, а псовањем се тај процес додатно појачава", објаснио је Стивенс.
Овакве резултате нико није очекивао, будући да већина психолога сматра да је псовање симптом "катастрофизма", знак да је код људи превладало јадиковање, истакао је Стивенс.
"Псовање је прилично емотивна језичка форма и готово универзалан људски лингвистички феномен", истакао је он и додао да је истраживање показало зашто псовање опстаје и изнова добија нове облике.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »










