Богородица на Мегдану
Велики број православних вјерника свечано је дочекао копију иконе Богородице Јерусалимске у цркви Рођења пресвете Богородице на Мегдану, у Вишеграду.
Икона, коју је благословио патријарх јерусалимски Теофило, а у наше крајеве донио митрополит дабробосански Николај, након боравка на Христовом гробу и капели Голготе, биће у вишеградском храму изложена у наредних осам дана.
Потом ће је моћи видјети вјерници у другим црквама и манастирима Митрополије дабробосанске.
У будућем женском манастиру Свете тројице у Озерковићима, на тромеђи општина Пале, Соколац и Рогатица, чија је градња у завршној фази, копија иконе Богородице Јерусалимске биће изложена од краја октобра.
Сав прилог вјерника приликом обиласка иконе по манастирима и цркавама Митрополије дабробосанске биће употријебљен за изградњу конака будућег женског манастира у Озерковићима, најављено је из Митрополије дабробосанске.
Како је најављено, на поклоњење и обнављање хаџилука у Озерковиће долазиће хаџије и поклањати светиње из Јерусалима.
Ову икону је 453 године из Јерусалима у Константинопољ пренио византијски цар Лав Први Велики, када је била смјештена у храму Мајке Божје, познатијем као Живоносни источник.
Након великог путешествија икону је свети кнез Владимир пренио у Кијев, одакле су је 1812. године Французи украли и пренијели у Париз, гдје се оригинал налази и данас у цркви Пресвете Богородице.
Најзначајнију копија ове иконе насликама је у 17. вијеку руком монахиње Сергије из Горњенске области.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Остале новости из рубрике »











