Тим РТ-а ослобођен након притвора у Форт Бенингу
Екипа РТ-а , дописник Кајлин Форд и сниматељ Џона Конвеј, је пуштена из притвора након хапшења од стране америчке полиције, док су снимали протесте у близини војне базе Форт Бенинг, у америчкој држави Џорџији.
Они су одведени у притвор, упркос томе што су се повиновали захтеву полиције да се не прилази близу ограде базе. РТ покушава да сазна детаље овог инцидента.
Новинари су ухапшени након што се протест завршио и сви, укључујући и дописнике, су напуштали место догађаја. Како обавештава дописништво РТ-а из Вашингтона, хапшење је било веома грубо, а тврде пластичне лисице су повредиле зглобове Кајлин Форд. Ову врсту лисица обично користе амерички војници у Ираку и Авганистану.
На снимку се види да она виче: "Ми смо новинари, зашто ме хапсите?"
Дописници РТ-а, као и демонстранти, су оптужени за непослушност према властима, учествовање у незаконитом окупљању и неизвршењу наредбе да се разиђу.
Сви ухапшени су пребачени у затвор, њихове приватне ствари, одећа и доњи веш мушкараца су одузети. Добили су затворску одећу са натписом „Окружни затвор Маскуџи“. Ухапшени су стављени у исте ћелије са криминалцима, које се налазе на издржавању казне. Кајлин Форд је успела да обави један телефонски позив из затвора.
Након 24-часовног притвора, сви ухапшени су изведени пред судију.
Након што је судија шест сати саслушавао ухапшене и полицајце, који су их у хапсили, остао је при већем делу оптужби.
Конкретно, дописник РТ-а и сниматељ су се суочавали са дилемом признавање кривице " учешћа у незаконитм окупљању" и плаћања казне, или повратка у затвор.
Донета је одлука да се плати казна.
Друга оптужба, "непослушност према властима", ће захтевати даље истражне мере.
На крају, у поноћ према џорџијском времену, 32 часа након хапшења, дописници су пуштени.
Активисти са протеста тврде да је овогодишње растурање окупљених било најтеже и најирационалније. Један од организатора митинга, који је желео да остане анониман, тврди да је то учињено намерно, у циљу застрашивања демонстраната, са поруком да, ако влада може да предузме такве грубе мере против новинара, може да се понаша још горе према активистима.
Сваке године активисти за људска права се окупљају испред Форт Бенинга, у којој се налази Институт за безбедносну сарадњу западне хемисфере (бивша Школа Америке), захтевајући његово затварање. На Институту се обучавају полицајци и војници из земаља Латинске Америке, од којих се за многе говори да су наводно учествовали у злочинима против цивила и убиствима странаца.
Неки Форт Бенинг називају „Америчким кампом за обуку терориста“. Тамо је обучено око 60.000 припадника снага за спровођење закона, а потом враћено у своје земље.
Они су починили све врсте кршења људских права. На пример, Комисија УН-а за истину о Салвадору је 1993. године именовала официре који су починили најгоре злочине у грађанском рату тамо. Две трећине њих су били обучени у Школи Америке.
У Чилеу, полазници школе се цене и у тајној полицији Аугуста Пиночеа и у главним затворима тамо, који се често називају концентрационим логорима. Генерали, који су водили крвави војни удар у Хондурасу 2009. године, су обучавани у Школи Америке, који се сада зове Институт за безбедносну сарадњу западне хемисфере – можда се име променило, али пракса није.
Ове, по свим стандардима ненасилне демонстрације у Форт Бенингу се одржавају сваке године.
На митингу се окупило више хиљада протестаната, укључујући и активисте за људска права, жртве тортуре. Један од ухапшених је 90-огодишњи свештеник.
- Извор
- RT TV, фото: SOAW photostream/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Москва мора да изоштри нуклеарно одвраћање, ревидира доктрину и порази Кијев како би спречила шири рат са Западом и силама НАТО-а...
Израелски шпијуни по наруџбини мешали су се у изборе на Кипру и у Словенији...
Чини се да се моћ Украјине мења иза кулиса...
Оно што су САД и Израел видели као брзу кампању, Иран види као борбу за опстанак. Трошкови расту, а крај се не назире....
Анализирајући разлоге растуће глобалне тензије последњих година, не може да се не обрати пажња на доследан низ одлука политичких елита западних држава које су довеле до деградације режима контроле...
После дана „шатл дипломатије“ са Кијевом, Вашингтон иде директно у Москву – заобилазећи ЕУ и проверавајући колико Зелeнски може да се одупре америчком притиску док се линија фронта урушава....
Остале новости из рубрике »
















